Moto magazin moto vesti
CFMoto Srbija
voge motocikli

moto delovi i oprema pontis

motorland

Gime za skutere

KTM sa TPI agregatom vraća dvotaktne motore na tržište

Postavi na
07.09.2017.

Svi se sa nostalgijom prisećamo divljih dvotaktnih motora sa prelepim zvukom i salvama snage i obrtaja uz minimalnu težinu agregata. Nažalost sve strožije ekološke norme poslale su dvotaktne motore u istoriju, samo je nekolicina i to uglavnom kros modela zadržano na tržištu. 

 

Stvari možda ipak krenu na bolje za dvotaktne motore. KTM već godinama traži način da smanji emsijiu štetnih gasova na dvotaktnim motorima i tako omogući da prođu stroge ekološke norme.  Čini se da je KTM pronašao način da reši problem zbog kojeg su ovi divni agregati bačeni u zapećak.

 

Rešenje se zove injektorski port za transport goriva. 

 

Dvotaktni motori praktično su nestali sa puteva krajem devedesetih godina zbog ekoloških normi. Za one koji se slabije razumevaju u mehaniku pokušaćemo da pojasnimo zbog čeka dvotaktni motori uveliko premašu normu štetnih gasova.

 

Naime kod dvotakntih motora u karburatoru se odvija mešanje goriva i vazduha i zatim putem podvakuuma ta smesa ulazi u cilindar, posle ulaska u cilindar smesa goriva preko prelivnih kanala ulazi direkto u kompresioni prostor gde biva sabijana od strane klipa i putem varnice iz svećice dolazi do paljenja smeše (ekspolozije) što potiskuje klip u donju mrtvu tačku. Ovo je manje više princip funkcionisanja dvotaktnog motora. E sad, caka zbog koje su dvotaktni motori veći zagađivači od četvorotaktnih je ta što tokom operacije razmene gasova izduv ka auspuhu i usis goriva ostaju istovremeno otvoreni tokom 120 stepeni kruga kolenastog vratila (radilice), za ovo vreme dok su i usis i izduv otvoreni nešto goriva ode u auspuh i biva izbačeno van agregata (u prirodu) zbog čega dvotakne motore čini većim zagađivačem od ostalih. Zbog ovog ’’gubljenja’’ goriva dovatkni motori su i za 30% veći potrošači od četvorotaktnih.

 

dvotaktni motor
Princip rada klasičnog dvotaktnog motora

 

 

Sad sigurno razmišljate zašto jednostavno nisu razvili direktno ubrizgavanje i rešili problem? 

U principu se pokušalo sa direktni ubrizgavanjem goriva i problem je delimično rešen ali ne i potpuno. Ima dvotakntih motora sa injektorima ali to nije rešilo problem u potpunosti iz razloga što kada bi hteli da ubrizgate dovoljno goriva kada je izduv potpuno zatvoren (kada je radilica na 83 - 90 stepeni), injektorima u tom trenuktu ostaje samo petina vremena da ubrizgaju dovoljnu količinu goriva da bi agregat normalno radio i isporučivao dovoljno snage. Da bi se ovo postiglo potrebni su specijalizovani i komplikovani injektori koji bi pritom bili skupi.

 

Iz ovih razloga godinama niko nije pronalazio prihvatljivo rešenje do skoro kada je KTM objavio revolucionarni injektorski transferni port gorvia. 

 

O čemu se ovde u principu radi?

 

KTM je jednostavno odustao od ideje da postavi komplikovane injektore i prešli na razvijanje rešenja koje je prvi patentirao bombardier. 

Radi se o tome da je transportni port u stvari prenosni kanal koji pomera mešanje goriva i vazduha iz katera direktno u cilindar. Ako je tajming ubrizgavanja tačan dogodiće se sledeće stvari:

1) gorivo neće otići u auspuh pre zatvaranja izduvnog kanala

2) više vremena preostaje za goriva da stigne u motor čineći da se mogu koristiti jeftiniji injektori

3) brzina kretanja vazduha kroz kanale je blizu idealnoj, što je bitno zbog odnosa vazduh-gorivo.

 

KTM - ov transportzni port ima dva injektora u paru maksimalno udaljenih od izduvnog kanala.

 

KTM tpi agregat
KTM - ov TPI agregat

 

Što se tiče ulja koje se mora obavezno dodavati u benzin i to je smanjeno za 50% jednostavnim ubacivanjem uljnom pumpom koja smanjuje odnos goriva i ulja od 80:1 do 110:1 što je i više nego odlično ako se uzme u obzir da su neki dvotaktni motori trošili ulje u odnosu i do 30:1.

 

KTM zna da su performanse dvotaktnih agregata daleko bolje od četvorotaktnih. Agregat koji su razvili sa ovom novom tehnologijom trenutno isporučuje 53 KS, a težina celog motocikla iznosi 99 kg što obećava odlične performanse. 

 

Ovaj model KTM - ovog agregata nazvan je TPI od skraćenice ’’ Transport Port Fuel Injection’’ ugrađen je u neke kros modele KTM - a.

 

Za sada je u KTM - ovom planu da se novi model motocikla sa ovim agregatom pojavi samo u SAD - u, a ako tamo doživi uspeh proširiće ga i na Evropu. 

Svi mi koji volimo dvotaknte ’’zujalice’’ nadamo se će ovaj projekat zaživeti i da ćemo opet na putevima gledati motore sa dvotaktnim motorima kako ponovo rame uz rame sa četvorotakntim motorima biju bitku bržeg i jačeg.

 

KTM sa TPI agregatom
KTM - ov motocikl sa TPI agregatom

Jovan Ristić
Komentari (0)



Ulje za motocikle - millers oils
 Najcitanije 
  Najnovije 
  Najkomentarisanije 
Polaganje za skuter od 50ccm - AM kategorija

Polaganje za skuter od 50ccm - AM kategorija

Polaganje za skuter od 50 kubika... Detaljnije »

Kako odrediti odgovarajuću veličinu kacige?

Kako odrediti odgovarajuću veličinu kacige?

Izabrati odgovarajuću veličinu k... Detaljnije »

Put do vozačke dozvole A-kategorije u Srbiji

Put do vozačke dozvole A-kategorije u Srbiji

U Srbiji je od 25.oktobra na sna... Detaljnije »

Kako do potvrde za registraciju skutera?

Kako do potvrde za registraciju skutera?

U poslednje vreme nam se dosta č... Detaljnije »

Zategnutost, čišćenje i podmazivanja lanca

Zategnutost, čišćenje i podmazivanja lanca

Ako vozite motocikl s lancem (go... Detaljnije »

Kako da zamenite ulje na motoru

Kako da zamenite ulje na motoru

Da bi ste osigurali dug život ag... Detaljnije »

Šta treba znati prilikom kupovine kacige

Šta treba znati prilikom kupovine kacige

Ako po prvi put kupujete kacigu ... Detaljnije »

Kako podići motocikl kada padne

Kako podići motocikl kada padne

Pad motocikla je nešto sto svako... Detaljnije »

zastita motora od kradje

Proizvođač:
Model:
Kategorija:
Cena:   do  
moto garaza
benzin u krvi
segway powersports

moto gume

Motomania

Pilot sport