Markes pobedio na Motegiju i osvojio novu titulu

Postavi na
21.10.2018.

Mark Markes je obezbedio petu MotoGP titulu osmom pobedom u sezoni, ostverenom na trci za gran pri Japana.

Vozač Honde je počeo nastup sa šestog mesta, ali je već u prvom krugu stigao do druge pozicije, kada je i počeo napeti duel sa jedninim teoretskim rivalom za naslov, Andreom Doviciozom.

Španac je do vođstva stigao tek u 21. krugu (od ukupno 24) smelim preticanjem u krivini 9. Činilo se da će Dovi uzvratiti, ali je u krivini 10 pretposlednjeg kruga izgubio kontrolu nad prednjim delom motocikla i doživeo udes koji ga je koštao pobede.

Markes je posle lagano priveo trku kraju.Drugo mesto je osvojio Kal Kračlou, ispred vozača Suzukija, Aleksa Rinsa.

Sa pet osvojenih titula, Markes se izjednačio sa Mikom Duanom, a jedino su Valentino Rosi (7) i Đakomo Agostini (8) osvojili više. 25-godišnjak je ujedno postao i najmlađi vozač koji je upisao pet naslova, nadmašivši Rosija koji je imao 26 kada je 2005. stigao do isoh rezultata.

Doviciozo je kontrolisao gotovo čitavu trku, do udesa, iskoristivši start s „pol“ pozicije da stigne do ranog vođstva.

Markes je brzo uspeo da mu se približi, ali je izabrao da drži korak za njim, dok se iza formirala grupa vozača. Međutim, jedino je Kračlou mogao da održi korak sa vodećim dvojcem, pa su se njih trojica polako odlepili od ostatka.

Prvi potez je Markes napravio 10 krugova pre kraja, prošavši Dovicioza u krivini 9, da bi ga već krivinu kasnije Italijan pretekao.

Odlučujući Markesov potez je bio tri kruga pre kraja, a Doviciozo je ostao blizu sve do udesa koji je rešio pitanje šampiona. Do tog trenutka, Kračlou je već izgubio korak s njima, pa se fokusirao na odbranu od Rinsa. Na kraju, Kračlou je uspeo da nadmaši mladog Španca za svega desetinku.

Valentino Rosi je osvojio četvrto mesto, ispred Bautiste koji je ostvario najbolji rezultat u 2018. Zarko se nije oporavio od lošeg starta, pa je na kraju kroz cilj prošao kao šesti, ispred Maverika Vinjalesa.

U prvih deset su se još našli Pedrosa, Petruči i Sijarin. Uz njih, poene su još osvojili Morbideli, Smit, Pol Espargaro, Nakasuga i Nakagami.

Doviciozo se nakon udesa vratio na motocikl i trku završio kao 18.