autopromet

MOTO GP - CASEY STONER, PRIČA O ROĐENOM TALENTU

Postavi na
14.03.2007.

Kažu da je talent 20% uspeha, dok je ostalo rezultat bezbrojnih ponavljanja i odricanja. Dok je većina prosečnih vozača poznata kao predani radnici, pobednik prve trke sezone je rođeni talenat...

Casey Stoner, 21. godišnji vozač, svom novom timu doneo je prvu pobedu sezone u eri 800 ccm i to tako što je očitao lekciju mnogo starijim i iskusnijim vozačima. Ducati nije mogao zamisliti bolji početak sezone. Sve je bilo na svom mestu, Bridgestone je odradio ogroman posao, motocikl je imao više snage od konkurencije i na ravnim delovima, bukvalno, leteo.

Stoner, 21. godišnjak, najbrži čovek prošlog vikenda sa 324 km/h tokom kvalifikacijonih treninga, počeo je voziti motocikl sa tri godine. Tada je oko kuće vozio sestrin minibike. Sa četiri je učestvovao u svojoj prvoj moto trci. Od šeste do 14-ste je sa svojim roditeljima i sestrom proputovao celu Australiju, osvojivši 41 nacionalnu trku na pet različitih motocikala, zavisno od kategoriji u kojoj se takmičio.

2000 je kao četrnaestogodišnjak otišao u Englesku na svoju prvu trku u klasi 125 ccm. Naime u Australiji ne bi mogao nastupiti u toj kategoriji sve do svoje šesnaeste. 2001 nastupao je u Engleskom i Španskom prvenstvu gde je oba završio kao drugoplasirani. Nako toga je usledio poziv u klasu 125 ccm Svetskog prvenstva. Tu je vozeći Hondu osvojio 18 mesto u Engleskoj i 12 u rodnoj Australiji.

U sezoni 2002 okušao se u klasi 250 ccm vozeći Apriliu. U Brnu je bio peti dok je šesta mesta osvajao u Španiji, Kataloniji i Brazilu. Sledeće se godine vratio ponovo u klasu 125 ccm, gde je četiri puta bio na podijumu i u Valensiji osvojio svoju prvu trku. Njegov ogroman talent izašao je na videlo 2005 godine u klasi 250 ccm. U borbi za titulu sa Danijem Pedrosom, osvojio je pet trka i završio sezonu na drugom mestu sa 245 osvojenih bodova.

Prošla godina bila mu je prva u klasi Moto GP. Vozeći Hondu osvojio je pol poziciju u Kataru i drugo mesto u Turskoj. Prvenstvo je završio na osmom mestu sa 119 bodova, sa tim da je odvozio samo 11 od ukupno 16 trka. Proteklog vikenda u Kataru je osvojio svoju osmu pobedu u karijeri, ali prvu u najjačoj kategoriji. Ova ga je pobeda smestila među najopasnije konkurente Haydenu i Rossiju, čiji je cilj osvajanje titule.