autopromet

Morbideli pobedio u Valensiji, Mir novi MotoGP šampion

Postavi na
16.11.2020.

Franko Morbideli je pobedio na trci za veliku nagradu Valensije, trijumfovavši ispred Džeka Milera u poslednjem krugu, ali najveća vest je da je Đoan Mir postao novi MotoGP šampion.

Ne samo što je mladi Španac doneo Suzukiju prvi naslov nakon dve decenije i pobede Kenija Rodžerska mlađeg, već je postao i prvi novi prvak aktuelne klase još od 2013. godine. Ujedno, Mir je i prvi vozač u istoriji koji je osvojao naslove i u Moto3 i u najjačoj klasi.

Trku je najbolje počeo Miler, ali je Morbideli, subotnji osvajač „pola“, uspeo da se vrati na čelo. Međutim, već na samom početku trke je Kvartararo imao problema, koji nažalostr nisu dugo trajali, jer je nedelja za njega bila gotova već u devetom krugu. Ostavši bez poena, Francuz više nije imao ni čemu da se nada u borbi za naslov.

Mir je bezbedno odvezao start trke, na desetom mestu, dok je njegov timski kolega, sa 14. stigao do sedmog mesta. Morbideli je držao korak, uvećavši prednost nad Milerom i KTM-om Pola Espargara. Do sedmog kruga je imao sedam desetinki više, da bi do 13. imao 1,2 sekunde prednosti.

Tada je vođstvo vozača Petronas SRT tima počelo da se smanjuje, a Miler je do 18. kruga uspeo da smanji zaostatak na manje od sekunde, nastavljajući da je dodatno smanjuje u narednim krugovima.

Pet kruga pre kraj, Miler je zaostajao svega tri desetinke za Morbidelijem, mada je Italijan uspeo da odgovori na napade i prednost poveća na pola sekunde.

Miler je iskoristio snagu svoje Ducati mašine i u prvoj krivini poslednjeg kruga izbio na čelo. Bio je to uvod u uzbudljivu završnicu. Uspeo je Italijan da uzvrati i da na kraju kroz cilj prođe za 0,093 sekunde, osvojivši treću trku u 2020.

Daleko iza njih dvojice, poslednje mesto na podijumu je uzeo Pol Espargaro.

Rins je kroz cilj prošao četvrti, ali to nije bilo dovoljno da odloži Mirovo krunisanje. Binder je osvojio peto, a Migel Oliveira šesto mesto. Novi šampion je bio bolji od Dovicioza za sedmo mesto, dok su se među 10 najboljih još našli i Aleš Espargaro i Maverik Vinjales.

Poene su još uzeli Frančesko Banjaja, Valentino Rosi, Kal Kračlou, Štefan Bradl i Danilo Petruči.

Nakagami je trku završio na samom kraju trke, dok je pokušavao da Espargaru „otme“ treće mesto, a Zarko je nedeljni nastup završio u šestom krugu.

Finale sezone se vozi narednog vikenda u Portugalu, a domaćin je staza Algarve.

* – vozači su osvojili 267 poena, ali je tim kažnjen sa 37 poena zbog kršenja MSMA protokola
** – vozači su osvojili 189 poena, ali je tim kažnjen sa 20 poena zbog kršenja MSMA protokola