autopromet

Miler u Španiji stigao do prve pobede nakon pet godina

Postavi na
03.05.2021.

Džek Miler nakon pet godina stigao do svoje prve pobede u MotoGP šampionatu, osvojivši gran pri Španije. Australijanac je poslednji put trijumfovao na kišnoj trci u Holandiji 2016. godine.

Nije imao lak start u fabričkom Ducati timu ove sezone, ali je na jučerašnjoj trci uspeo da iskoristi probleme koje je imao Kvartararo, a na kraju Ducati je osvojio i drugo mesto.

Na samom startu trke, Miler je iskoristio snagu svog motocikla da odmah preuzme čelnu poziciju, a Kvartararo je brzo pao na četvrto mesto, iza Franka Morbidelija i Frančeska Banjaje.

Ipak, do kraja prvog kruga, Francuz je uspeo da povrati vođstvo i da ga polako uvećava. Do osmog, imao je gotovo sekundu prednosti, da bi je u narednim krugovima uvećao na 1,5 sekundi.

Miler je imao dobar korak, ali nije mogao da stigne Kvartarara, koji je, činilo se, bio na dobrom putu da dođe do svoje treće uzastopne pobede u 2021. Međutim, u 14 krugu, prednost mu je pala na svega osam desetinki, a zbog problema koji su počeli da ga prate, nastavila je da pada. Ništa nije mogao da uradi vozač Yamahe kako bi sprečio Milera da povede. Bilo je to u 16. krugu, da bi dva kruga kasnije i Banjaja prošao vozača Yamahe.

Gubio je Kvartararo snagu, dok su ga rivali bez milosti preticali.

Na početku pretposlednjeg kruga, Miler je imao nešto više od sekunde prednosti, ali ju je Banjaja polako smanjivao. Odgovor je usledio u poslednjem krugu, kada je Miler uspeo da poveća vođstvo na više od sekunde i stigne do svoje prve pobede za Ducati. Banjaja je osvojio drugo mesto, dok je poslednje mesto na podijumu pripalo, Morbideliju na dve godine starom M1.

Takaki Nakagami je kroz cilj prošao četvrti, ispred šampiona Đoana Mira, dok je Aleš Espargaro doneo još jedno šesto mesto Apriliji.

Maverik Vinjels je bio sedmi, ispred Žoana Zarka i dvojca Repsol Honde, Marka Markesa i Pola Espargara.

Migel Oliveira je, na jedanaestom mestu, bio najbolje plasirani KTM-ov vozač, ispred Štefana Bradla i Kvartarara, dok su poene osvojili još Danilo Petruči i Iker Lekuona.

Brad Binder je dvaput pao tokom nedelje popodne, a trku još nisu završili ni Enea Bastijanini i Aleks Markes. Aleks Rin je nakon ranog pada nastup završio daleko na začelju, na 20. mestu.