Merenje vremena u MotoGP-u i značenje zastavica

Činjenica je da Dorna Sports ulaže velike napore da MotoGP učiniji što konkurentnijim takmičenjem, pa ne treba da čudi što je prethodnih godina uvedeneno više novih regulativa, upravo u tu svrhu.
Osim obeveznog ECU, koji svaki tim mora da ima na svojim mašinama i najavljenih specifikacija softvera, zbog kojih bi navodno Honda mogla da se povuče iz takmičenja, Dorna neprestano traži nove načine da svaki aspekt učini što preciznijim, uključujući i merenje vremena, ali i komunikaciju između centrale trke i motocikala.
MotoGP je bitka u kojoj svaka milisekunda može biti presudna u borbi za titulu. Precizno merenje vremena je ključni element šampionata iz najmanje dva razloga: konačnog rezultata i praćenja napretka određenog vozača i njegove mašine
Vremena su važna i za postavke samog motocikla, njegovu telemetriju, podešavanja ogibljenja, izbor pneumatika i mod rada motora.
Vreme vozačima se meri jednostavnom metodom radio komunikacije. Motocikl ima poseba modul koji funkcioniše kao radio emiter, a koji identifikuje mašinu kada prođe ispod jedne od antena na stazi, tako što "kupi" pomenuti radio signal. Impuls se zatim šalje u računar koji beleži vremena i koji ih onda, sa izuzetnom preciznošću, prikazuje u realnom vremenu.
Međutim, ovaj deo MotoGP šampionata će se uskoro promeniti, jer Dorna sprema još jednu tehnološlu novinu: dvosmernu komunikaciju između motocikla i centrale trke.
Za razliku od Formule 1, ne postoji direktna komunikacija između tima i vozača, a od podaci koje sam vozač dobija su osnovnog karaktera (razmak između vozača ispred i vozača iza, podaci o eventualnom udesu ili crnoj zastavici, otvorenom pitu, kaznama itd). Osim toga, tu su i posebne zastavice, kojima se vozač ili više njih obaveštavaju o promenama na trci, poput kiše, udesa, diskvalifikacije i sličnog.
Sada, promene koje Dorna planira u ovom segmentu neće doneti nikakvu novu tehnplogiju ili omogućiti komunikaciju između pita i vozača. Umesto toga, novi komunikacioni modul, proizveden od strane nemačke kompanije 2D, će moći da prima podatke poslate direktno od trkačke komisije. U osnovi će to biti isti vid komunikacije, ali znatno, znatno brži.
Takav potez će za posledicu imati instaliranje novih antena, a upravo će dobra komunikaciona pokrivenost na stazi biti zahtev koji će Dorna postaviti organizatorima gran prija.
Neke od staza na kojima se voze i trke Formule 1 (Katalunja, Ostin, Silverstoun) već sada zadovoljavaju Dornine norme i neće morati da dodatno instaliraju opremu.
Značenje zastavica (i svetala)
Crna
Diskvalifikacija. Postavlja se bez mahanja i sa brojem vozača, koji mora da se zaustavi u pitu na kraju kruga u kojem se nalazi. Podiže se tek nakon što je tim vozača koji se diskvalifikuje obavešten.
Crna sa narandžastim krugom
Vozač ima mehaničkih problema koji mogu da ugroze i njega i druge vozače i mora odmah da napusti stazu.
Bela
Vozačima je dozvoljeno da promene mašinu. Poruku za mahanjem ove zastavice izdaje direktno centrala trke. Obično se diže kada je staza dovoljno mokra da opravda promenu mašine, ako je prvobitno trka startovala bez kiše.
Bela sa dijagonalnim crvenim krstom i žuta sa crvenim prugama
Podiže se (ali se njom ne maše) u slučaju kiše i jednostavno obaveštava vozača da je staza nakvašena.
Plava
Obaveštava vozača da će biti preteknut i da mora da propusti vozača koji ga pretiče u najkraćem roku. Tokom treninga, vozač koji se obaveštava mora da zadrži pravolinijsku putanju i da postepeno uspori kako bi ga brži vozač pretekao. U toku trke se ovom zastavicom obaveštava vozač koji izlazi iz pit trake da mu se ostali vozači približavaju.
Crno-bela karirana
Njom se maše na cilju i označava kraj trke ili treninga. Pobednik trke je prvi vozač koji vidi ovu zastavicu tokom prolaska kroz cilj.
Žuta
Ako se mahanjem istakne pred početak trke, označava da je start odložen, a ako se mahanjem istakne tokom trke označava opasnost na putu. Vozačima se nalaže da uspore i da budu spremni na zaustavljanje. Takođe zabranjuje i preticanje, a takva zabrana je na snazi dok se ne podigne zelena zastavica.
Crvena zastavica i crvena svetla
Podiže se kada dođe do prekida trke ili treninga, uz uključivanje crvenih svetala na stazi. Vozači se obaveštavaju da se polako vrate u pit. Nakon odlaska pit, vozačima nije dozvoljen izlaz.
Crvena svetla
Početak trke. Pale se na startnoj liniji u trajanju od 2 do 5 sekundi. Uključuju se i na kraju svakog treninga i zagrajavanja.
Zeleno svetlo
Ukljulčuje se na izlazu iz pita da označi početak treninga i zagrejavanja.
Zelena zastavica
Podiže se bez mahanja na startu prvog kruga svakog treninga i zagrejavanja i označava početak istih, kao i kada je otvoren izlaz iz pita.
Takođe se podiže i nakon incidenta u prilikom kojeg je podignuta jedna ili više žutih zastavica.

Moto trkom ``Nagrada Srbije - Kraljevo 2016`` nastavlja se šampionat
Na stazi Beranovac kod Kraljeva ... Detaljnije »