Kvartararova pobeda u senci pogibije Moto3 vozača

Postavi na
31.05.2021.

Fabio Kvartararo je dominirao na jučerašnjoj trci na Muđelu, nakon što je Frančesko Banjaja padom rano završio nastup. Ovime je Francuz učvrstio svoje vođstvo.

MotoGP vozači su se okupili pred start trke da minutom ćutanja odaju počast 19-godišnjem Moto3 takmičaru, Džejsonu Dipaskijeu koji je preminuo od posledica povreda zadobijenih tokom kvalifikacija u subotu.

Drama u nedelju je počela još pre same trke, kada je Enea Bastijanini udario u zadnji deo motocikla Žoana Zarka tokom zagrevanja. Francuzu je oštećen zadnji deo mašina, a debitant u premijernoj klasi je propustio nastup. Međutim, start trke nije odložen.

Banjaja je na startu došao u vođstvo, ali Kvartararo se nije dao. Ipak, Ducati je imao prednost na pravcu, gde je bio gotovo neuhvatljiv. Iza njih dvojice, došlo je do kontakta Marka Markesa i Breda Bindera. Franko Morbideli je morao da izbegne kontakt s njima, izašavši sa staze.

Drama se nastavila nekoliko krivina kasnije, padom Banjaje, čime je Kvartararo mogao mirnije da se okrene ostatku trke. Doduše, morao je Kvartararo da se brani od napada svog zemljaka Zarka u krugovina tri i četiri.

Međutim, uskoro je počeo da uvećava prednost i do kraja niti jednom njegovo vođstvo nije došlo u pitanje. Na kraju je kroz cilj prošao s tri sekunde prednosti, stigavši do svoje treće pobede u sezoni.

Zarko je držao drugu poziciju do 16. krugu, kada ga je prošao Migel Oliveira, a onda ga je napao i Suzukijev dvojac Aleks Rins-Đoan Mir. Aktuelni svetski šampion ga je pretekao u 17. krugu, dok je isto već u narednom krugu uradio i Rins.

Rins je nastavio s lošom serijom rezultata, završivši trku izletanjem sa staze u poslednoj krivini 19. kruga. U poslednjem krugu je Mir dao sve od sebe da stigne Portugalca, ali nije uspeo.

Zarko je zadržao četvrto mesto, 1,3 sekunde ispred Bindera, dok je jedini preostali vozač fabričkog Ducati tima, Džek Miler, trku završio na šestom mestu. Aleš Espargaro je osvojio sedmo mesto, ispred Maverika Vinjales, koji je uspeo da se oporavi nakon lošeg starta trke. Danilo Petruči je uzeo deveto mesto za Tech3, ispred Valentina Rosija, dok je Iker Lekuona bio bolji od Pola Espargara.

Poene su još osvojili Mikele Piro, Aleks Markes i Lorenco Savadori. Morbideli je trku završio tek na 16. mestu.