Motoring
CF Moto Srbija
yamaha plattner

CTC STORE - ATV & Nautički centar

Kompp batajnica

Super Soco

baner mb

autopromet

BIMOTA - avangarda na dva točka

Postavi na
08.08.2017.

Da se čuveni Masimo Tamburini nije slupao sa svojom Hondom CB 750, čuvena BIMOTA verovatno nikada ne bi nastala i još čuveniji konstruktor možda nikada ne bi napravio prelepe, prebrze i za ono vreme skupe motocikle.

 

Godina je 1972. Tržištem motocikala dominiraju Japanci. Masimo Taburini strastveni ljubitelj motocikala i trka na stazi Misano u Italiji pada sa svoje Honde CB750 i lomi rebra pri padu. Dok je ležao razmišljao je o tome kako Japanski motocikli imaju odlične agregate ali su kočnice, šasija i ogibljenje bili očajni. Budući da je bio inženjer (ali ne za motocikle već za centralno grejanje) rešio je da na bazi agregata iz Honde CB750 napravi svoj motocikl. Za ram je rešio da koristi konstrukciju od čeličnih cevi. Tamburini nije bio sam u ovom projektu, udružio se sa Biankijem i Morijem. Spajanjem prva dva slova ovih genija nastaje BIMOTA. Pošto je u svoj ram smestio agregat od Honde CB750, poboljšao je i kočnice, smanjio suvu težinu motocikla na minimum čime je dobio motocikl sa odličnim voznim sposobnostima za to vreme. Na bazi agregata CB750 1973. godine nastaje model BIMOTA HB1 koji je napravljen u samo 10 primeraka. BIMOTA se u samom startu bazirala samo na trkačke motore na bazi Yamahinih agregata i tako nastaju modeli YB1, YB2, YB3 a nedugo zatim i model SB1 sa Suzukijevom mašinom.

 

alt

BIMOTA HB1

 

1980. godine BIMOTA beleži prvi veći uspeh na svetskoj sceni osvojivši titulu u klasi 350 ccm sa modelom YB i vozačem Džonom Ekeroldom.

 

Kawasakijeva dominacija počela je sa pojavom modela Z900 i Z1000. Ovi modeli su imali moćne agregate. BIMOTA prosto obožava agregate pune snage pa agregat Kawasakija Z1000 završava u BIMOTINOM modelu KB1. 1978. počinje proizvodnja modela KB1 i beleži neverovatan uspeh na tržištu. Ovaj model su pored BIMOTINog rama krasile BREMBO kočnice, Marzoči prednja viljuška sa mogućnošću podešavanja ugla same viljuške, zatim zadnji amortizer postavljen horizontalno. KB1 se proizvodio sve do 1984. godine.

 

alt

BIMOTA KB1

 

Uporedo sa modelom KB1 proizvodi se i model SB3 sa agregatom Suzukija GS1000, zanimljivo je da je SB3 distribuirao lično Suzuki! Posle 1985. godine BIMOTA se opet vraća Hondinim agregatima i počinje proizvodnju modela HB2 sa agregatom od CB900F a kasnije je koristila u modelima HB3 agregat Honde CB1100F i CB900F

 

BIMOTA je malo po malo počela da ulazi u svet serijske prodaje motocikala sa malim serijama motocikala vrhunski performansi. 1977. godine izlazi takoreći prvi serijiski model SB2 sa agregatom Suzuki GS750. Model SB2 je bio čak 30 kilograma lakši od originalnog GS a i imao je maksimalnu brzinu 30 km/h veću. Ako pri tom dodamo i vrhunske komponente i monošok ogibljenje dobijamo pravu zver kako na putu tako i na stazi. Zanimljivo je da je prototip ovog modela imao rezervoar ispod mašine a lonac auspuha ispod sediša što je bila Tamburinijeva opsesija koja će zaživeti tek na Ducatiju 916. Naime, zbog problema sa karburatorima ova verzija nikad nije ušla u serijsku proizvodnju već je izašla verzija sa rezervoarom na normalnom mestu.

 

alt

BIMOTA SB2

 

Glavni konstruktor Bimote i osnivač Masimo Tamburini 1983. godine napušta svoju fabriku a na njegovo mesto dolazi Federiko Martini koji je pre Bimote radio u Ducatiju. Po dolasku u Bimotu pravi motocikl sa agregatom Ducatija 750, čuveni model DB1 koji pomaže Bimoti da izađe iz finansijske krize. Zanimljiv je podatak da je od prozivedenih 453 komada čak oko 360 prodato u Japanu.

 

alt

BIMOTA DB1

 

BIMOTA i Yamaha ponovo ukrštaju puteve sa modelom YB4 E.I. Ovaj model je koristio agregat od Yamahe FZ750 i ovo je prvi Bimotin model sa direktnim ubrizgavanjem goriva. Sa ovim modelom koji je bio u rukama Virdžina Ferarija BIMOTA 1987. osvaja TT F1 prvenstvo, preteču svetskog superbaj prvenstva.

 

alt

BIMOTA YB4 sa kojom je osvojeno TT F1 prvenstvo

 

Martini devedesetih napušta Bimotu. Pre napuštanja je uradio još jednu inovaciju u Bimoti: aluminijumski ram koji je nostio ime ’’ SCATOLATO ’’. Posle odlaska Martinija na njegovo mesto je došao Pjerluiđi Markoni. Markoni se bazirao na ramu SCATOLATO u koji je ubacio Yamahine i Ducatijeve agragate i izbacivao modele kao što su: YB8, YB8e, YB Furano, YB9, Bellaria, YB9SR,YB9SRI,YB10, YB10 Biposto, YB11, DB2, SB2SR, DB2EF, DB3 Mantra, SB6R, SB7, SB8R, Spuermono. 

 

1993. godine Mori, poslednji od osnivača fabrike napušta fabriku. U igru ulazi Walter Martini. Markoni u ovom periodu radi na avangardno motociklu BIMOTA Tesi. Ovaj motocikl je imao ram od uglenjičnih vlakana koji je u to vreme bio senzacija budući da se ugljenična vlakna nisu koristila ni u automobilskoj industriji za izradu ramova! Još neobičnije od rama od ugljeničnih vlakana bila je takozvana oscilaciona prednja viljuška, koja nije imala štapove već se pomuću hidraulike upravljalo prednjim krajem. Prva verzija je koristila agregat Honde V4, dok su kasnije prešli na agregat Ducati 851.

 

alt

BIMOTA TESI

 

Pod vođstvom Martinija BIMOTA udvostručuje proizvodnju i 1995 godine sa trake silazi 1250 primeraka motocikala. BIMOTA u ovom periodu razvija svoj agregat. Bimotin prvi potpuni projekat dobja naziv Bimota V due. Predstavljen je kao čistokrvni, beskompromisni trkački motocikl prilagođen ulici. Agregat je bio dvotakvti dvocilindrični i izbacivao je 110 KS, imao je direktno ubrizgavanje goriva. Kada je 1997. prikazan, izazvao je toliko oduševljenja među publiko da fabrika da ga po svaku cenu što pre izbaci u prodaju što se pokazalo kao velika greška. V due je pušten u prodaju rano, bez detaljnog testiranja i to je greška koju je fabrika skupo platila bankrotom. Ubrzo se pokazalo da V due ima velikih problema sa direktnim ubrizgavanjem goriva i biva povučena iz prodaje. Budući da kompletan projekat nije bio jeftin BIMOTA zapada u finansijkse probleme.

 

alt

BIMOTA V due

 

BIMOTA pokušava da se izvuče sa modelima na bazi Suzukijevog agregata iz modela TL1000R. Antoni Gobert čak pobeđuje na jednoj trci superbajk šampionata na ovom modelu. Međutim, i pored uspeha koji ovaj model ostvaruje brzopletost sa modelom V - due je prevelika kazna za BIMOTU i fabrika bankrotira.

 

Ipak, 2003. godine BIMOTA uspeva da oživi. Ovog puta se baziraju samo na agregatima Ducatija te tako nastaju modeli DB5S, DB5R. DB6 Delirio, DB6R i DB7R koji koristi agregata čuvenog Ducatija 1098R.

 

alt

BIMOTA DB7

 

Bimota i danas radi, i dalje pravi avangardne, brze motocikle. BIMOTA u svoju gamu od 2010. godine uvrštava i BMW - ov moćni agragat i nastaje model BB3 sa preko 200 ks. 

 

alt

BIMOTA BB3

 

U proizvodnji je i dalje Bimota tesi 3D sa agregatom Ducati Multistrade 1100, zatim se proizvodi i Bimota DBX takođe sa Ducatijevim agregatom.

 

alt

BIMOTA TESI 3D

 

alt

BIMOTA DBX

 

BIMOTA 2014. godine ulazi u svetsko superbajk prvenstvo sa modelom BB3. Nažalost, bivaju izbačeni iz prvenstva iz razloga što nisu stigli da naprave 125 motocikala do kraja roka koji im je bio postavljen te do danas ne nastupaju na trkama.

 

alt

BIMOTA BB3 na superbaj prvensto 2014.

 

Fabrika i dalje živi iako rade samo male serije motocikala. BIMOTA i dalje drži svoju tradiciju, prave bezkompromisne motocikle ne mareći za cenu pošto avangarda nikad nije pitala za cenu, tako ni Bimotine motocikle nije ni ne može da vozi svako osim istinskih zaljubljenika u ovu marku i ljudi koji znaju da prepoznaju jedinstvenost u gradnji motocikala koja više ne postoji nigde. Samo jedna fabrika je dovoljno hrabra da u današnje vreme izbacuje revolucionarne motore - BIMOTA!

 

Jovan Ristić
Komentari (0)



Motul - Mass Company
 Najcitanije 
  Najnovije 
  Najkomentarisanije 
Polaganje za skuter od 50ccm - AM kategorija

Polaganje za skuter od 50ccm - AM kategorija

Polaganje za skuter od 50 kubika... Detaljnije »

Put do vozačke dozvole A-kategorije u Srbiji

Put do vozačke dozvole A-kategorije u Srbiji

U Srbiji je od 25.oktobra na sna... Detaljnije »

Kako odrediti odgovarajuću veličinu kacige?

Kako odrediti odgovarajuću veličinu kacige?

Izabrati odgovarajuću veličinu k... Detaljnije »

Kako do potvrde za registraciju skutera?

Kako do potvrde za registraciju skutera?

U poslednje vreme nam se dosta č... Detaljnije »

Zategnutost, čišćenje i podmazivanja lanca

Zategnutost, čišćenje i podmazivanja lanca

Ako vozite motocikl s lancem (go... Detaljnije »

Kako da zamenite ulje na motoru

Kako da zamenite ulje na motoru

Da bi ste osigurali dug život ag... Detaljnije »

Šta treba znati prilikom kupovine kacige

Šta treba znati prilikom kupovine kacige

Ako po prvi put kupujete kacigu ... Detaljnije »

Kako podići motocikl kada padne

Kako podići motocikl kada padne

Pad motocikla je nešto sto svako... Detaljnije »

zastita motora od kradje

Proizvođač:
Model:
Kategorija:
Cena:   do  
moto garaza
benzin u krvi
segway powersports

moto gume

Pilot sport

moto delovi i oprema pontis