autopromet

Srbija napravila uspeh plasmanom u finale Kupa Nacija

Postavi na
07.10.2015.

Reprezentacija Srbije u Supermoto disciplini plasirala se u finale Kupa Nacija na stazi „Pista Azzura“ u mestu Jesolo, Italija.

U subotu su od 10:40 krenuli prvi treninzi, po sistemu – jedan vozač iz jednog tima. Prvi je ispred Srbije izašao Vukašin Bajić koji je na kvalifikacionom treningu vozio petnaesto vreme. U kvalifikacionoj trci u kojoj je startovao sa 15. mesta, Vukašin je zadržao poziciju i iza sebe ostavio vozače iz Estonije, Litvanije i Velike Britanije. Na kraju dana Vukašin je odabran da uz vozače iz Francuske i Italije snimi zvanični pregled kruga

„Dan je počeo sa poteškoćama za naše vozače. Nakon slobodnih treninga, u kvalifikacijama su se vozači ubrzali, da bi se maksimum video tokom kvalifikacionih trka. Bilo je teško, ali smo uspeli da se, iako smo po prvi put na trci Kupa Nacija, kvalifikujemo za finalnu trku, izbacivši Litvaniju i juniorski tim Velike Britanije. Prva trka, koju sam vozio ja, bila je dobra vest za nas jer sam u njoj zauzeo 15. poziciju koja je značila kvalifikaciju u finale. Bilo je dovoljno da se samo još jedan od naših vozača plasira u prvih 16 kako bismo sigurno izborili finale.“ – rekao je Vukašin.

vukasin bajic super moto

Drugi je na stazu izašao Nikola Gajić, koji se kvalifikovao na 18. startno mesto u kvalifikacionoj trci. Nikola nam je pružio odličnu trku, nadmašivši vozače iz oba tima Velike Britanije, Poljske i Danske. Nikola je u poslednjem krugu bio nadomak 13. pozicije ali je na prljavom delu odabrao pogrešnu putanju, tako da je Baltais prošao kroz cilj par metara ispred njega. Na taj način Srbija je ušla u finale s trkom viška.

nikola gajic italija

„Obzirom da je ovo moja prva supermoto trka, prezadovoljan sam ostvarenim rezultatom. Iako imam iskustva u motokrosu i kružnim trkama, ovo je za mene bilo potpuno novo iskustvo. Postavio sam najbrže vreme od svih vozača iz našeg tima i prezadovoljan sam. U nedelju nas čekaju teške trke, ali ćemo svakako dati sve od sebe. „ – Kaže Gajić, koji je ostvarenim rezultatom iznenadio sve.

Kako smo nakon dve trke bili sigurni da ulazimo u finale, Stefan Mićić odvezao je trku „opušteno“ kako bi sačuvao snagu za nedelju. On je trku završio na 18. poziciji, ali kako se jedan rezultat odbija prilikom računanja, Stefan nije ni jurio za boljim rezultatom.

Tim Srbije

Mićić povodom subotnje trke kaže – „Bila je dobra trka, drago mi je da sam se našao u reprezentaciji o kojoj maštam od malena. Treći sam vozač tima, tako da je pala odluka da iskalkulišemo i da sačuvam snagu za sutrašnje trke, koje će biti veoma naporne. U borbi za bolje pozicije omela me je i prehlada, ali se nadam da će sutra biti bolje.“

Tim menadžer Goran Lovrić rekao nam je – „Obzirom da smo prvi put u istoriji Srbije uspeli da dobijemo pravo učešća na Kupu Nacija i da smo imali samo tri nedelje za pripreme, sa ostvarenim današnjim rezultatom sam prezadovoljan. Bez pomoći sponzora AMSS, Sportskog saveza Srbije, kompanija „Mass Company – Motul“ i Vitalon Biopharm ne bi bilo ni našeg nastupa, te im se u ime celog tima zahvaljujem. S obzirom da smo po prvi put učesnici na trci ovog ranga i da smo u hendikepu što imamo samo dva motocikla, te smo treći morali iznajmiti bez prethodnih treninga na istom i da prvih sedam nacija ima fabričke podrške, ostvarili smo zavidni rezultat plasmanom u finale.“

stefan micic srbija

Naša reprezentacija plasirala se u finale uz reprezentacije Francuske, Italije, Češke Republike, Austrije, Finske, Nemačke, juniorske ekipe Italije i Austrije, Slovenije, Švedske, Nemačke, Estonije, Velike Britanije, Danske i Poljske s kojom smo imali isti broj poena.

U nedelju su, po poprilično promeniljivim vremenskim uslovima, voženi WarmUp treninzi, da bi usledile tri trke sa po 32 vozača na startu. Na trci Kupa Nacija voze se tri trke i to po sledećem principu – prvu trku voze prvi i drugi vozač ekipe, drugu trku voze drugi i treći vozač ekipe, a treću trku voze prvi i treći vozač.

startni boks super moto lido

U prvoj trci slavio je čuveni Francuz Adrien Chareyre, ostavivši iza sebe Italijana Ivana Lazzarinija i Finca Asseri Kingelina. Christian Ravaglia iz reprezentacije Italije zauzeo je poziciju četiri, a stariji brat Thomas Chareyre je trku završio na petoj poziciji.

Usled problema sa prednjom gumom, na još uvek klizavoj stazi od kiše koja je padala tokom prepodneva, Bajić već tokom prvog kruga pravi grešku i dolazi do pada, te trku završava na poziciji 30, odmah ispred Nikole Gajića.

Adrien Chareyre ponovio je rezultat i u trci dva koja je vožena na skroz suvoj stazi, ostvavši iza sebe Italijana Andreu Occhinia za čak osam sekundi i Christiana Ravaglia, drugog predstavnika reprezentacije Italije. Pozicija četiri pripala je Lukasu Hollbacheru iz Austrije, a Sylvain Bidart trku završava na poziciji pet.

Reprezentacija Srbije ponovila je isti rezultat, samo što je ovog puta Nikola Gajić, koji je vozio iznajmljeni motocikl, trku završio na poziciji 30, a Stefan Mićić na poziciji 31.

Poslednja trka bila je najbolja po reprezentativce Srbije. U ovoj trci kockice su legle na svoje i Bajić trku završava na poziciji 25, dok je Mićić bio na poziciji 28. I u ovoj trci pobeda je otišla u porodicu Chareyre, ali je ovog puta najbolji bio Thomas. Hollbacher se popeo na poziciju dva, dok Lazzarini nije mogao bolje od treće pozicije. Occhini je trku završio na četvrtoj, a Bidart na petoj poziciji.

Na kraju, kada se podvuče crta, najbolja je bila reprezentacija Francuske sa prikpljenih 13 poena. Samo poen više imala je reprezentacija Italije, dok se Češka Republika plasirala na poziciju tri sa 35 prikupljenih poena. Reprezentacija Slovenije sačinjena od momaka koji voze Alpe Adria šampionat sa našim vozačima bila je na desetoj poziciji, dok je reprezentacija Srbije sa 11 poena više od Poljske takmičenje završila na 16 poziciji. Najbolji rezultat među juniorima napravila je reprezentacija Austrije.